PARTYINFO

 

DANCE FOR FREEDOM

Datum konání:
07.12.2001 - pátek
Místo konání:
Praha - Hala ČKD Trakce
DJs:
Significant Other, Mr. C (UK), Josef Sedloň, Tráva,
Popis:
Benefiční taneční párty. Výtěžek z akce bude zaslán na konto Amnesty International. Předprodej TicketPro.
 
 
poslední informace k akci
Rozhovor s Lenkou Hřebejkovou z Amnesty International
Rozhovor s Lenkou Hřebejkovou (27), vedoucí kanceláře Amnesty International v Praze, studentkou práv.
 
Rozhovor s Lenkou Hřebejkovou (27), vedoucí kanceláře Amnesty International v Praze, studentkou práv:

Takže na začátek, co je to Amnesty International a čím se konkrétně zabývá?

Amnesty International byla založena v roce 1961 britským právníkem Peterem Bennensonem. Ten, pobouřen odsouzením dvou portugalských studentů za přípitek "Na svobodu", zahájil článkem "Zapomenutí vězni" celosvětovou (nakonec úspěšnou) kampaň za jejich propuštění. Během prvních dvanácti měsíců vyslala nová organizace delegace do čtyř zemí k zastupování zájmů vězňů a převzala 210 případů. Dnes má Amnesty International více než 1000 000 členů a sympatizantů ve více než 160 státech. Nervovým centrem organizace je Mezinárodní sekretariát v Londýně, s přibližně 300 stálými zaměstnanci a 95 dobrovolníky z více než 50 zemích. Generálním tajemníkem je Irene Khanová. Amnesty International je vedena devítičleným Mezinárodním výkonným výborem Skládá se z osmi dobrovolných členů, volených každé dva roky Mezinárodní radou, tvořenou zástupci celosvětového hnutí a z jednoho voleného člena z Mezinárodního sekretariátu.

Amnesty International usiluje:

  • o propuštění vězňů svědomí. Jedná se o lidi uvězněné kdekoli pro své přesvědčení, barvu pleti, pohlaví, etnický původ, jazyk, národní či sociální původ, ekonomický stav, rodinný stav či náboženství, kteří nevyzývali k násilí ani ho sami neužívali.

  • o zajištění spravedlivého a rychlého soudního projednání případů všech politických vězňů,

  • zákaz trestu smrti, odstranění mučení a dalšího krutého, nelidského a ponižujícího zacházení s vězni bez výjimky,

  • o odstranění mimosoudních poprav a tzv. "zmizení".

Amnesty International také vystupuje proti činům opozičních skupin, jako jsou braní rukojmích, mučení, zabíjení vězňů a další svévolná zabíjení.
Financování Amnesty International odráží nezávislost hnutí. Žádné peníze nejsou vyžadovány a ani přijímány od vlád.

Jaké má za sebou výsledky a co dokázala?

Úspěšnost hromadných apelů (tzv. urgentní apely zasílané příslušným úřadům žádající propuštění, soudní přelíčení, přístup k lékaři atd. pro vězněné, zadržované či jiným způsobem diskriminované lidi) se odhaduje na 30%. Úspěšné ukončení případů a propouštění vězňů svědomí však může být důsledkem nejen činnosti Amnesty, ale může být také ovlivněna jinými okolnostmi, proto si Amnesty tyto úspěchy sama nenárokuje. Poštovní lístky, telegramy a balíčky zasílané Amnesty jsou adresátům doručovány.

Působí i v České republice a co tady konkrétně dokázala?

Před rokem 1989 AI v Československu formálně neexistovala. Spolupracovala však s opozičními aktivisty, především s Chartou 77 a Výborem na obranu nespravedlivě stíhaných, které jí předávaly informace. V období 1961-1989 bylo více než 400 československých občanů pronásledovaných komunistickým režimem hájeno AI. Mezi nimi byli například Václav Havel, Dana Němcová, Plastic People nebo Ján Čarnogurský.V květnu roku 1990 došlo k prvnímu setkání zájemců o aktivní spolupráci s AI v tehdejším Československu. Dnes již v České republice působí pět skupin v Praze (dvě) , Brně, Jihlavě a v Pardubicích. Činnost těchto skupin je koordinována hlavní kanceláří sídlící v Praze. Činnost AI v ČR je zaměřena především na: výchovu k lidským právům, kampaně (např. kampaň proti přesunům zbraní do Afriky, k 10. výročí Úmluvy o právech dítěte, proti mučení a další), psaní protestních dopisů (na záchranu vězněných osob, jejichž případy vyžadují urgentní akci), publikační činnost, překlady , adopce vězňů svědomí (AI v České republice se od roku 1991 podílela na mezinárodně organizované pomoci několika vězňům svědomí. V roce 1991 podnikali členové AI kroky ve prospěch vietnamského básníka Ngueyn Chi Thiena a Syřana Ghassan Najjara, kteří byli propuštěni po dlouholetém věznění na podzim roku 1991. V polovině roku 1992 pak byla pražské skupině svěřena "adopce" vězně svědomí z Barmy, 32 letého Win Naing Oo, který byl v roce 1993 propuštěn. V roce 2000 adoptovala brněnská skupina Amnesty International čínského disidenta Xu Wenliho, odsouzeného za politickou aktivitu na třináct let vězení.)

Jak došlo ke spojení Amnesty International, Lighthouse a Tripmag?

Prostě za námi přišel Pavel Kracík, kterému Amnesty v Jižní Americe zachránila život, s tím, že by se Amnesty rád odvděčil. On to všechno inicioval a jak se zdá, tak se mu to nakonec i podaří.

Co si od takovéto spolupráce slibujete a jaký má význam?

Chceme upozornit lidi (v tomto případě, ty , kteří poslouchají taneční hudbu) na to, že Amnesty existuje a proč existuje. Pokud se rozhodnou nějakým způsobem pomoci, bude to skvělé. Pokud se dozví o naší existenci, budeme rádi. Anebo si prostě jenom zatancují a budou v pohodě.

Kam konkrétně budou zaslány peníze, získané z této akce?

Z výtěžku této akce, stejně jako ze zisku další benefice pro Amnesty, pořádané následující den 8.12. v paláci Akropolis, bude financována kampaň ve prospěch Mexika a již druhým rokem trvající kampaň proti mučení (tzn. urgentní apely ve prospěch konkrétních lidí, překlady a distribuce informačních materiálů a další akce). Organizování kampaní má v současnosti na starost Markéta Conroy (campaigns@amnesty.cz). Výtěžek benefice z minulého roku byl věnován na snahu o propuštění "adoptovaného vězně svědomí" Xu Wen Liho (více brno.amnesty.cz)

Může tato akce skutečně pomoci nevinným lidem?

Pevně v to věřím.

Je to poprvé co získává Amnesty International peníze z kultury?

Poprvé to rozhodně není, už několik let pořádá Amnesty každoročně benefiční koncert ke Dni lidských práv (výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv 10. prosince).

Proběhla již v minulosti ve světě podobná "benefiční taneční párty"?
Nevím konkrétně o žádné, ale nepochybuji o tom, že Dance for freedom není první.

Co si myslíš o taneční scéně a chodíš na párty?

Na party nechodím, taneční hudbu znám jen velmi povrchně a tak bych se nerada pouštěla do nějakých povrchních soudů.
 
Rozhovor s Petrem Mikuláškem ze Significant Other Dance for freedom - benefiční párty

Flyer

 
flyer
 

Reporty

 
Dance For Freedom 2001
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016